Receptury Botaniczne

Dziegieć brzozowy

Mocny, głęboki zapach naturalnego i 100 % czystego dziegcia prosto z dziewiczych Bieszczad. Kiedyś w Polsce smolarzy produkujących dziegieć było wielu, a teraz zostało kilkudziesięciu. Dwóch z nich pracuje nadal i od pokoleń w zawodzie smolarza produkując dla nas dziegieć brzozowy z Bieszczadzkich terenów leśnych.

W naszej ofercie znajdują się produkty z dziegcia brzozowego i jest to czysty olej dziegciowy bez żadnych domieszek 100 % czysty.
Dziegieć brzozowy powstaje z destylacji na zimno z kory lub gałęzi brzozy. Ma ciemny brunatny kolor, a ciesz jest lepka. Jego zapach jest często porównywany do zapachu suszonych śliwek. W kosmetyce stosowany jest w postaci czystej po poddaniu go procesowi oczyszczania. Dziegieć brzozowy zawiera m.in. betulinę, gwajakol, ksylen, fenol oraz substancje żywiczne, kwasy organiczne, fitoncydy. Ma kolor brunatnej cieczy o gęstej konsystencji. Był on w dawnych czasach produktem bardzo popularnym. W obronie przed robactwem nasączano nim tkaniny, a u zwierząt domowych leczono nim dolegliwości racic, kopyt i kości. Wykazuje on właściwości antyseptyczne, dezynfekujące i keratolityczne. Jest bardzo skuteczny w walce z grzybicą stóp i rąk. Zmniejsza obrzęki i doskonale działa na naczynia krwionośne. Dziegieć brzozowy  polecany jest osobą z egzemą. Musimy pamiętać, że przy jego stosowaniu należy unikać promieni słonecznych. Może to prowadzić do wystąpienia podrażnień lub wysypki. W przypadku egzem podrażnienia mają charakter przemijający i powinno się go stosować dalej. 

Dziegieć brzozowy zastosowanie:

  • antyseptyczne,
  • przeciwpasożytnicze,
  • przeciwbakteryjne,
  • poprawia pracę serca,
  • wspomaga pracę przewodu pokarmowego,
  • oczyszcza ze szkodliwych produktów przemiany materii,
  • wspomaga leczenie trądziku,
  • zapobiega powstawaniu ropnych wyprysków,
  • zapobiega wypadaniu włosów,
  • eliminuje łupież,
  • leczy owrzodzenia, grzybicze choroby skóry i wysypki skórne,
  • łagodzi stany zapalne skóry.

Dziegieć brzozowy jak działa:

Wykazuje on bardzo skuteczne działanie w walce z trądzikiem i innymi stanami zapalnymi skóry. W przypadku łuszczycy największe znaczenie będzie mieć działanie keratolityczne — ograniczy ilość łusek występujących w przebiegu tej choroby. Doskonale radzi on sobie ze wszystkimi chorobami wywołanymi przez grzyby takimi jak grzybica świerzb i łupież. Dziegieć brzozowy wykazuje również bardzo dobre działania przy trudno gojących się ranach. Ponadto redukuje on namnażające się bakterie, dzięki czemu działa odkażająco i łagodzi świąd.


Dziegieć brzozowy wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym do produkcji szamponów. Doskonale sprawdza się w niwelowaniu swędzenia skóry głowy, łupieżu. Reguluje pracę gruczołów łojowych, dlatego polecany jest przede wszystkim dla osób z włosami przetłuszczającymi się. Przyczynia się do wzmocnienia cebulek włosów i zmniejsza ich wypadanie, reguluje poziom sebum.
Kremy zawierające dziegieć brzozowy, polecane są szczególnie dla osób z trądzikiem czy atopowym zapalaniem skóry. Nie tylko przywraca skórze równowag, ale również wysusza wypryski.
Dziegieć brzozowy, który jest dodatkiem wielu mydeł. Najbardziej populane jest tutaj mydło dziegciowe. Delikatna pianka doskonale oczyszcza naszą skórę, ale również łagodzi podrażnienia. Wykazuje działanie ochronne, jednak nie narusza bariery ochronnej naszej skóry.

Dziegieć brzozowy przeciwwskazania do stosowania:

  • choroby szpiku,
  • nowotwory,
  • osłabienie organizmu,
  • ciąża i laktacja,
  • nie stosować u niemowląt

Przed jego pierwszym zastosowaniem należy nałożyć dziegieć brzozowy na niewielki obszar skóry. Jeżeli wystąpiła reakcja alergiczna należy niezwłocznie przemyć skórę wodą.  Nie używać na otwarte rany, wrzody i otwarte ropnie, w ostrych stanach zapalnych skóry. Aby dziegieć nam nie zaszkodził, powinno się go rozcieńczać w oleju kosmetycznym, maśle shea lub miodzie, albo stosować kosmetyki z jego dodatkiem. Nie stosować dziegiecia brzozowego na większe partie ciała bez konsultacji z lekarzem.

Stosować go max przez 6 tygodni.


Dziegieć brzozowy należny przechowywać w temperaturze pokojowej.


Pomimo jego nieprzyjemnego zapachu posiada doskonałe właściwości, które mogą wyraźnie wpłynąć na poprawę jakości stanu Twojej skóry.  
 

 

Nasza oferta
ŚWIAT DZIKO ROSNĄCYCH I BOTANICZNYCH ROŚLIN